6 Kasım 2010 Cumartesi

Şablon dersleri-2 Yayınlarınıza "sosyal paylaşım butonu" eklemek

Şu sosyal paylaşım sektörünü bir türlü azetmesem de, ortalık bu "sanal nimetle" kaynamış durumda. Bana dinozor diyebilirisiniz ama ben hala "kapının zili çalmasıyla yüreğimin hop hop ettiği, acaba postacımı geldi" diye heyecanın, sabrın tükenmediği devirde yaşıyorum, yani he ne kadar artık unutulsa da bu devir ben byük bir umutla yaşamak arzusundayım , yoksa kapımı çalan postacıdan ya banka ekstresi ya telekom faturası alıyorum, bunun içinde postacıyı  dört gözle beklediğimi söyleyemem. Velhasıl, iletişimin, selam-sabahın bu kadar "ucuzladığı" "basitleştiği" devrin insanı olarak, en azından yararlı paylaşımların, konuların, "geyik muhabbetler" yerine daha çok kitleye ulaşmasını sağlayacak yenilkler ve eklentiler bana teselli geliyor. İşte bize faydası olacak bu eklentinin blogumuza nasıl uygulayacağımızı anlatıcam sizlere. Şu anda benim sayfamda "konu başlığın hemen altında görünen "sosyal paylaşım butonundan" sayfanıza eklemek isterseniz beni takip edin.

Bu hizmeti veren " http://www.addthis.com/ " sitesinden bunu adım adım yapabilirsiniz, ama "ingilizceyle hiç aram yok" veya "bu işler bana göre değil" diyenler için size kısa yoldan anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu eklentiyi nereye koymak istediğinize karar vermelisiniz. Benim sayfamda ki gibi konunun başınamı yoksa "mis kokulu lezzetler" de yaptığım gibi konunun sonunamı. Çünkü ikisinin de yerleşim yeri ayrı. Ben önce kendi blogum gibi "konu başlığında" nasıl eklendiğini anlatayım daha sonra, sonunda nasıl eklendiğine geçerim.

Şimdi,

Kumanda paneli == Tasarımlar == Html düzenle ==

Kısmına geliyoruz, burada "html" penceresinin hemen sağında "widget şablonlarını genişlet" kutucuğunu işaretliyoruz. Bu önemli bir konu, çünkü her uygulama da bunu yapmamız gerekiyor, çünkü  kodların tamamı ancak bu kutucuk işaretleiğimizde çıkıyor, yoksa kısıtlı bir yere kadar bize imkan veriliyor. Bu yüzden bunu unutupta bazı kodları arayıpta bulamıyorsanız sebebi bu küçük ayrıntıdır. Hatta cesaret edemeyip "ya şablonu bozarsam" diye endişe edenler yine bu sayfada bulunan "şablonu yedekle/geri yükle" başlığının hemen altında bulunan;
"Şablonunuzu düzenlemeden önce bir kopyasını kaydetmek isteyebilirsiniz" yazısnın sonunda "tam şablonu indir" tıklayarak, şu anda var olan şablonunuzun yedeğini almış olursunuz, ama bunun içinde yine o "widget şablonlarını genişlet" kutucuğunu mutlaka işatetleyin.

Şimdi bunları yaptıktan, blogumuzu garantiye aldıktan sonra, yine bu pencere içindeyken, yani mausumuz bu pencere iinde aktif haldeyken "ctr + f " yapınız, eğer tarayıcınız "explorer" ise sayfanızın üst kısmında, tarayıcınız "firefox" ise sayfanızın altında yatay bir pencere açılacaktır. Eğer başka tarayıcalr kullanıyorsanız, google crhome yada opera gibi, ozaman sayfanıza bir göz atın yine ya aşağıda ya yukarda mutlaka yatay "arama penceresi" açılacaktır. Yeri gelmişken bunuda açıllayayım bu "ctrl + f " kısa yol tuşu bir nevi "search" yani arama tuşudur, ama bu web de yada konularda değil, o an açık  olan sayfada "kelime" arama işlemdir, eğer bu küçük penceredki bazı işlevleri işaretlerseniz "vurgula" "büyük-küçük harf duyarlı" gbi aradığınız kelimleri rahatlıkla bulabilirsiniz, "sonrakini bul "öncekini bul" dediğinizde sadece "koyu bir renk ile vurgulanan" kelimler karşınıza çıkacaktır. Bu ek bilgiden sonra kaldığımız yerden devam edelim.

İşte bu "ctrl + f " tuşuna basıp açılan pencereye

" 'div class='post-body entry-content' "

Yazısını yapıştırın, ben tırnak içine aldım ama aslında bu kodun başında ve sonunda "< >" işaretleri vardır, şimdi işleme almasın diye onların yerine tırnak koydum, siz burdan kopyalarken tırnak işaretli olmadan alınız. Bu kodu html penceresinde bulduğunuz zaman ki bu koyu renkle vurgulanacaktır, işte hemen bu yazının altına aşağıda verdiğim kodları yapıştırın. Aslında bu kodun hemen altında bir başka kod devam ediyor doğal olarak ama siz isterseniz bu yazının hemen altından "enter" dşyerek boşluk veriniz hatta iki satır boşluk veriniz ki yeni yapıştıracağınız kodu yerkleştirmede problem olmasın, daha içiniz rahat olur, yoksa küçük bir göz aldanması ile bir sonraki kodun altına gelebilir, o yüzden siz işi garantiye alın ve önce bu kodun hemen altına bir iki satır boşluk verin.

Bu işlemden sonra, boşluk verdikten sonra işte bu kodu yapıştırın;


İşleme alacağı için bu syafada o yüzden resim formatında ekledim, buradan kopyalayıp az önceki o kodun altına vermiş olduğunuz boşluğa yapıştırın. (eğer resimden de kopyalamayıorum derseniz bu linkten girip kopyayı burdan alabilirisiniz ;

http://www.addthis.com/web-button?frm=wbs&where=website&wp=org&url=http%3A%2F%2F&type=bm&bm=bn3&analytics=0&clickbacks=1

Daha sonra "önizleme" yapın, sayfanız sorunsuz bir şekilde açılıp, size anlattığım yerde bu sosyal paylaşım butonu gözüküyorsa işlem tamam demekit, daha sonra bu işleminizi kayedebilirisinz.

Eğer bu sosyal paylşaım butonunu, konu altında eklemek istiyorsanız aynı işlemleri yaparak yerleşim yerini değiştirecksiniz, onuda nasılmı yapıcaksınız hemen anlatayım, yukarda ilk verdiğim kod yerine;

" 'div class='post-footer' " 

Kodunu aratıp buluyorsunuz, ve hemen altına aynı kodu yapıştırarak işlemi tamamlıyorsunuz, yukarda anlattıklarımla tamamen aynıdır, sadece yeri değişmiştir. Bunda da ön izleme yaparak kaydedebilirisiniz. Ben sayfamın sağ tuşunu kaldırmıştım ama siz bunları kopyalayasınız diye bu eklentiyi geçici olarak kaldırıcam, tamamen sizin için yani:) haydı sosyal paylaşmınızı güle güle kullanın, beni de unutmayın ama:)

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP