10 Ağustos 2010 Salı

"İran Poğaçası" nı bilen varmı?

 Öncelikle hepinizin Ramazan ayını kutluyor, Rabbimizden, cümlemize iman gücüyle birlikte hayırlara vesile olan Mubarek Ramazan geceleri nasip etsin diyorum.

Bugünün benim için bir ikinci önemide "Sevgili ve Rahmetli Anneciğimin" ölüm yıl dönümü. Kendisini  2001 yılında çok genç yaşta (52)  kaybettim. Bu mubarek günün başta "Anneciğim" olmak üzere tüm rahmetliolan "Annelerimizin ve yakınlarımızın "ruhları şad olsun" diyorum. Annesizlik çok kötü bir şey, annesi yaşayanlara Allah uzun ömürler versin ama yaşarken mutlaka kıymetini bilin, ne kadar bildik desek te bir o kadar yetersiz olduğunu anlıyorsunuz kaybedince. Şu bir gerçek ki "Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar"

Bundan, yaklaşık 9 yıl önce, kızımın liseye kaydı için uzun bir süre Bornova yı mesken tutmuştuk. Bir hayli zor giriş için, ön kayıt, kura çekimi, asiller, yedekler derken günlerce yollara düştüm. (annemi toprağa verdiğimin ertesi günü) Bu arada kayıt işlemleri için bize yardımlarından dolayı teşekküre gitmem gereken bir yer vardı. Şu anda ismini hatırlayamadağım çok nezih ve kaliteli bir pastaneden eli boş gitmemek adına biraz kuru pasta türü bir şeyler almak istedim. İlk kez giriyordum oraya, ben deniz hazırı çok sevmediğim için yani fabrikasyon tatlar yerine, biraz daha ev yapımı olan, bizlerin damak tadına uygun olan lezzetleri tercih ettiğimi pastane yetkilisine söyleyince bana çok lezzetli ama değişik kurabiye poğaça çeşitlerinden güzel bir paket hazırladı. Bir yandan da sectiği çeşitlerden bana bilgi veriyordu. Bu esnada "İran Poğaçası"ndan bahsedince adı bana ilginç geldi, bunun çok değişik bir tat olduğunu ve her yerde bulunmadığından bahsetti. Benim biraz tereddüt ifade eden bakışlarıma karşı bu poğaça dan bir adet uzattı, bir tane de kızıma verdi. Biz birer lokma alınca kızımla birbirimize baktık ve ağzımızdan çıkan tek kelime "muhteşem bişr ey bu" oldu....Bunun özelliğini ve yapılışını sordum. Hakikaten "İranlılara" ait bir lezzet olduğunu, içinin harcının muazzam şekilde dolu olmasını anlattı  ki ben böyle bir iç görmedim, çok kliteli çevizlerin bal ve kuru şerbet yardımıyla hazırlanan içinden bahsetti. Zaten püf noktası oradaydı.

Dün digitürkte home tv (digitürkü olanlar varsa bu kanalda yayınlanan "healthy life-sağlıklı yaşam programını mutlaka seyretmenizi tavsiye ediyorum, "benim" diyen aşçılar sanırım bu kadının karşısında aciz kalırlar) seyrederken "arap kültürüne" ait bir tatlı yaptılar, o zaman aklıma geldi, nedense kızın okulu bitince, akrabalar o muhitten taşınınca ayağımız kesilmişti. Çünkü uzun bir süre ev hanesinden her birimiz gelirken giderken arayıp ta "eve bişey lazım mı" diye sorulduğunda alınan tek cevap "İran poğaçası" ıydı. Unuttutğumuz bu lezzeti teknolojinin imkanlarıyla tekrar keşfetmek istedim ama nafile, ne yazdıysam bir türlü tarifine ulaşamadım, Türkeçi, Arapçası, İngilizcesi her türlü yolu denedim, sadece iki pastane dışında ne adı vardı ne tarifi. Yanlız bir blogçu arkadaşta rastladım ama bizim gördüğümüz ve yediğimiz lezzetle aynısı değildi. Ama bugün gibi o kişinin dediğini hatırlıyorum, malzemeyi doğru kullandıktan sonra evde de yapablrisiniz demişti, sadece piştikten sonra hafif bir şerbetimsi yada ballı bir şeye batırıldığından bahsetti, ama diğer malzemeler aklımda yok. Birgün mutlaka o pastaneye gidicem. İzmir li olupta giden olursa mutlaka tatmanızı tavsiye ediyorum. Tabii diğer şehirlerde de mevcut. Benim bulduğum yerin adresi Ankara da. Bu arada bu tarifi bilen duyan gören olur da bu bilgiden bizi haberdar ederse çok seviniriz.Bu arada "poğaça" diyoruz ama aslında kurabiye oluyor, şeklin den ötürü bu adı vermişler.

Bugün Ramaznın ilk günü, benim fizik tedavim, ilk günün telaşesi yorgunluğu derken ancak akşam görüşebiliriz, ama yolu buraya düşenlerin değerli yorumlarını bekliyorum. Hepinize tekrar "Hayırlı Ramazanlar" dileyerek, sevgilerimi yolluyorum.


http://cihatpastanesi.com/adeturun.html

http://tunacetin.blogcu.com/iran-pogacasi-kurabiyesi/2873953

http://www.cakeland.com.tr/unlu_tatli.html

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP