5 Temmuz 2010 Pazartesi

Güneş gözlüğünde dikkat edilecek 10 maddeGüzeller, bugün hastanedeydim yeni geldim. Bu boyun fıtıkları başıma epeyce bir iş açacak. Fizik tedavi ve boyunluk verdi doktorum. Yarın  tahlilerim var, cuma günü neticelinek tedavi günleri. Yanlız çok şeker bir Dr. denk geldim. Bunca senedir hem özeli hem resmisi bir çok Dr. gitmişimdir ama böyle güler yüzlü anlayışlısına denk gelmedim. SSK da. Sn.Uzman Dr. Şafak Bilge Hnm. gercekten çok güzel ilgilendi, kendimi özel muayenehanede sandım. Yanlız "zamanınızı aldım Dr.hanım" dedikten sonra "olurmu hiç, sizin zamanınızı almak için biz burdayız" cevabından sonra afallamadım dersem yalan olur. Malum memur kesiminden kendini devlet baba sanan kişilerle hep karşılaştığımız için, memnuniyetimle birlikte şaşırdım. İnşallah bundan sonra yakasındayım, peşini bırakmam artık :)

Bu arada yollarda gidip gelirken bir ara güneş gözlüğümü takmayı unutmuşum, gölzerim fena etkileniyor açık renkli olduğum için, iki dakika dinlenirken bu makaleye rastladım, mutlaka bilmek gerekir, çünkü güneş gözlüğünü hava olsun diye lüx olsun diye almanın ne kadar yalnış olduğunu iyice anladım, maalesef çoğunluk böyle, marka ve gösteriş için sağlık ikinci plana atılıyor. Temel böyle, empoze böyle, toplumda böyle maalesef. Bu bilgilerin bir kenarda durması lazım.

(unutmdan söyleyim, yorumları yayınlamadım, sonre kim ne yazmış unutuyorum, akşam artık telafi ediicem, şimdilik vaktim bu kadar güzeller, ama siz bana gelin yine:)

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK 10 MADDE


Güneş gözlüğü güneşin zararlı ışınlarının vücudumuz üzerinde daha etkili olduğu şu günlerde  hepimizin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Göz sağlığımız için çok önemli olan bu ürünü alırkan dikkat edilmesi gereken 10 tavsiye:

* Güneş gözlüğü aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmeli ve sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır.

* Güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş erken değildir. Hem erişkinler hem de çocuklar uzun süre güneşte kalacaklarında, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır.

* Güneş gözlüğü seçimi (Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir için tıklayın) yüz şekline göre yapılmalıdır. Gözlüğün yüze tam olarak oturmaması durumunda göz, yan kısımlardan sızan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalabilir.

* Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınları tutmaz. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur.

* Güneşten kaynaklanan (UV) ışınları, gözün mercek ve retinasına zarar verir. Buda, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Güneş gözlüğü kullanımı bu sebeple çok önemlidir.

* Katarak ameliyatı olanların da mutlaka güneş gözlüğü kullanmaları gerekir.

* Numaralı gözlük ya da lens kullananların güneş gözlükleri de numaralı olmalıdır.

* Kontak lensler UV koruması sağlamaz, dolayısıyla kontak lens kullananlar da güneş gözlüğü takmalıdır.

* Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olması gerekir. Amber ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, trafik ışıklarının renklerinin algılanmasında zorluğa sebep olabilir. Trafikte araç kullanırken kesinlikle bu renkte güneş gözlüğü takılmamalıdır. Yine mavi renkli camlar, güneş ışınlarının göze daha çok yansımasına neden olduğu için tercih edilmemelidir.

* Güneş gözlüğü ayrıca, yaş ilerledikçe daha da belirginleşen göz kenarlarındaki kırışıklıkları önleyen önemli bir sağlık malzemesidir.


GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL SEÇİLİR?

Gözlerin ultraviyole ışınlarına maruz kalması, gözün zarar görmesine neden olur, özellikle gözlerinde katarak ve sarı nokta hastalığı olanlar daha fazla etkilenir. Gözlerinizi, bu tehlikeli güneş ışınlarından korumanın en kolay yolu, doğru ve etkili güneş gözlüğü kullanmaktan geçer.

Merceklerin koyu olması veya fiatları, UV’den korunmanın doğru ve kesin bir göstergesi değildir. Güneşten gelen mavi ışığın, yaşa bağlı olan sarı nokta hastalığına yol açtığına dair bulgular vardır; kırmızı, kehribar ve açık portakal rengi mercekler ışığa karşı daha iyi bir koruma sağlar. Gri ve yeşil renkli merceklerde gözlerinizin daha az zarar görmesini sağlar.


Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde için lütfen tıklayın ve aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurun, böylece en doğru güneş gözlüğünü seçmek için bilgi sahibi olun:

UV ışınlarının üç farklı dalga boyu vardır:

* UV-A uzundur, görüntüsü secilebildiğinde mavi renktedir, derinin yanmasından ve yaşlanmasından sorumludur; yer yüzüne gelen UV ışınlarının %97’si UV-A’dır.

* UV-B daha kısadır, daha aktiftir, güneş yanığı ve cilt kanserine sepep olur. Geniş bir kısmı, atmosferdeki ozon tabakası tarafıntan tutulur.Yer yüzüne ulaşan ışınların %3’ UV-B’dir.

* UV-C kısadır, tamamı ozon tabakası tarfından tutulur.

Güneş gözlükleri uluslararası standatlara göre üç kategoride toplanmıştır:

* Kozmetik açık renkli; günlük kullanım için uygundur. UV-B’nin %70’ini,UV-A’nın %20’sini ve görünen ışığın %60’ını engeller.

* Genel amaçlı; orta renkliden koyu renklere kadar çeşitleri vardır, çoğunlukla, açık havada gezinirken kullanıma uygundur (güneş gözlüklerinin bir çoğu bu kategoriye girer) UV-B’nin %95’ini, UV-A’nın%60’ını ve görünen ışığın %60 ile %90’ını engeller.

* Özel amaçlı; Çok koyu rekli olup, UV engelleyici özelliğe sahiptir; plajlarda, karlı kaplı alanlarda ve kayak yamaçları gibi çok parlak olan yerlerde kullanılır. UV-B’nin %99’unu, UV-A’nın %60’ını ve görünen ışığın %97'sini engeller.

Normal, renksiz gözlüklere, UV engelleyici kaplatılabilir. Polikarbonat plastikten yapılan gözlük camlarında kendiliğinden UV engelleyici vardır.

Doğru Güneş Gözlüğü Almanın Görme ve Göz Sağlığına Yapılan Yatırım Olduğunu Unutmayalım!


KAYNAK: www.ilacpedia.com

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP