7 Temmuz 2010 Çarşamba

Bıldırcın yumurtası nasıl gençleştiriyor?


Bugün hastanede kan almak için sıra beklerken öndeki iki hatunun konuşmasına tanık oldum. Biri bu konuda bayağı bilgili ve iddialıydı, eve gelince yine araştırmacı blogyazarı olarak bizim google amcaya bir danışayım dedim. Bir kaç yerde duyduğuma paralel yazılar okudum, hoş bıldırcın yumurtasının faydalı olduğunu ezelden beri biliyoruz duyuyoruz, ama gelişen teknolojiyle birlikte bununda takviye güçlerle nelere iyi geleceğini bilmek te fayda var. Aşağıda ki makaleyi okuyun derim.

(Güzellerim, bu arada kolumdan 5 tüp kan aldılar, son tüpte zorla kan çıktı, hemşireye "kanımı emdiniz beehhh" deyince kız kahkayla iğneyi bir çıkarışı var, moraramazsa iyidir, o gülmekle ben bağırmakla iştigal olurken, şeker, kolestrol, yağ tuz ne varsa bakılacak, benim şeker doktor öyle istedi, fizik tedaviye başlamadan önce beni biyolojik olarak tanımak itstiyormuş:)  Bu arada boyunluğumu aldım da taktım bile, şu anda boyunluklu bir blogyazar olarak yazılarımı yazmaktayım, lakin çok zor alışıcam galiba, kafam yukarda gözümün bir ucuyla harflere bakıyorum, allahtan klavyem hızlıydı da zorluk çekmiyorum. Yorumlarınıza tek tek cevap verdiğim için sakin kafayla akşam yayınlayıp sizlere dönücem)

...BILDIRCIN YUMURTASI NASIL GENÇLEŞTİRİYOR...

Bilim adamları araştırdı, gençlik yumurtası üretti. Günde 2 adet olmak üzere 10 hafta süreyle tüketimde etkili oluyor.

Özel olarak hazırlanan yemle beslenen bıldırcınlardan, insanlarda doku yıkımlanmasını azaltan yumurta elde edildi.

Araştırmaya Atatürk ve Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri ile ABD’deki Wayne State Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Küçük imza attı.

Bilim adamları insanlarda stres, hava kirliliği, radyasyon, sigara ve benzeri zararlıların meydana getirdiği, yaşlanma ile artan doku yıkımlanmasını azaltacak bıldırcın yumurtası ürettiler.

LİKOPENLİ YEM

Araştırma kapsamında Elazığ’daki bir çiftlikte, antioksidan özelliğine sahip ve domatese kırmızı rengini veren likopen maddesi karışımıyla özel bıldırcın yemi hazırlandı. Bu yemlerle beslenen bıldırcınların yumurta sarısında 22,47 mikrogram likopen çıktı.

HER GÜN 2 YUMURTA

Yumurtaların insanlarda yaşlanmayı yavaşlattığı deneylerle tespit edildi. Bu yumurtaları 10 hafta süreyle günde 2 adet yiyen insanların kanındaki likopen oranı artarken, yaşlanma göstergesi olan MDA düzeyi azaldı.

Araştırmada yer alan Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Armağan Hayırlı, “likopen madde içeren bıldırcın yumurtasının insanlarda etkisini gösterdiğini gözlemledik” dedi.

CİLDİ GENÇLEŞTİRİYOR

Likopenli bıldırcın yumurtasını gençlik aşısı olarak tanımlayan Doç. Dr. Hayırlı, “özelikle sigara tiryakileri, maden ve taş kırma işçileri, yol asfaltlamada çalışanlar gibi yoğun dumana ve radyasyona maruz kalan kişilerde doku hasarının azaltılması, bu bıldırcın yumurtası sayesinde mümkün hale geldi” dedi.

Bu araştırma ile artık eczanelerde ilaç olarak satılan likopeni almaya gerek kalmadı. Onun yerine likopenli bıldırcın yumurtaları tüketilecek. Doç Hayırlı, “Artık insanların cilt sağlığı, bağışıklık sistemin güçlendirilmesi, hastalıklara direncin ve yaşam kalitesinin ve süresinin artırılması; uygun büyüme ve gelişmenin devam ettirilmesi likopenli bıldırcın yumurtasıyla mümkün olabilecek” dedi.

Türk bilim adamlarının imza attığı bu araştırma, ABD’de yayınlanan uluslararası indeksli A kategorisindeki dergi Food Resarch International’ın şubat sayısında yayınlanacak.

Hayırlı, “bu araştırma sonuçlarından tüm bıldırcın yetiştiricileri yararlanmalı. Bundan sonra yapılması gereken, çiftliklerde bıldırcın yemlerine likopen katarak likopence zengin bıldırcın yumurtaları pazara sunmak olacak” dedi.


Sağlık Dergisinden Alıntıdır

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP