11 Haziran 2010 Cuma

Mısır şurubuyla resimBazı olaylar karşısında "hayatta neler oluyor da haberimiz yok" dediğimiz anlar oluyor. İşte buda benim böyle dediğim anlardan biri. Resim sanatına meğilli olduğum halde, merakım ve hevesim olduğu halde bu tekniği ilk kez duyuyorum ve görüyorum. Aranızda bilenler varmı bilmiyorum ama "mısır şurubu ile resim" adını ben ilk kez duydum. Bizim dilimize "fruktoz" olarak bilinen mısır şurubu gıdada kullanılır ama demek ki şerbet görünümündeki parlaklığı gıda boyasıyla birleşince bir uğraşı daha çıkmış maharetlilere.

Sitede detayları var ama ben şahsen kendim çok merak ettiğim için dayanmadım ve çevirdim. Bir kase mısır şurubuna 10 damla istenilen renkte gıda boyası damlatıyorsunuz. Yağlı boya yapılan ve genelde ressamların kullandığı resim kağıtlarına istediğiniz çizimleri yaptıktan onra boyuyor ve kurumaya bakıyorsunuz. İşte bu kadar. Sonuç harika bir sanat eseri. Sanki üç boyutlu gibi bir havası var ayrıca vernik sürülmiş gibi parlak ve canlı. Böyle az malzemeyle böyle güzellikleri yaratmak artık el becerenize kalmış.


Ben bu yazıları hazırlarken bir yandan da şu "şeker şurubu" na bir göz atayım dedim ve iyiki de etmişim. Ne melem şeymiş bu zıkkım da haberimiz yokmuş. Aslında var da "yersen" diyerek yedirilen "gıda harikası" bir şey. Gıda firmaların şeker yerine daha ucuza mal ediliyor diye ürettikleri bu mısır nişastasından elde edilen "fruktoz" şeker tadında ama şeker değil, aslında iyi bişeymiş gibi görünsede çocuklarımızdan fersah fersah uzak tutmamız lazımda hangi birinden...ne colası ne tatlısı ne çikolatası ne bisküvisi, elimize neyi alsak bu mısır şurubu var. Daha da neler var, siz eniyisi bu makaleyi okuyun ve okutun. Burdan da şu çıkıyor en iyisi bu şurupa resim yapmak...

mısır şurubu ile ilgili makale için buraya, resmin yapılışı için buraya tıklayınız.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP