4 Nisan 2010 Pazar

İzleyenlerin bloguna nasıl ulaşıcaz?Eveeet arkadaşlar, ne zamandır bu konuyu işleyecektim ama bir türlü fırsat bulamadım. Bana gelen soru ve yardım taleplerinin çoğu bunu kapsıyor du, Özellikle Özlem hanım arkadaşımızın, "siz söylemeseniz, beni ziyarete gelmek isteyenlerin, bloguma ulaşamadıklarından haberim olmayacaktı, bu bağlantıları nasıl ekleyebilrim" dedikten sonra, bireysel olarak cevaplamak yerine, herkesin faydalanabileceği bir paylaşım sunmak dedim.

Bu neredeyse hepimizin muzdarip olduğu bir konu. Blogumuzun yayılması izlenmesi popüler olması için veya bize hitap eden blogların bilgisinden yararlanmak için gözümüze kestirdiklerimizi izlemeye alıyoruz, yada izleniyoruz. Buraya kadar güzel, işte sorun bundan sonra başlıyor.

Bizleri izlemeye alan kişilere doğal olarak, iadeyi ziyaretle teşekkür etmek isytiyoruz, gerek jest olsun gerekse gerçekten hoşlandığımız bir tarzı varsa bizde izlemeye almak istiyoruz. Örneğin beni son ekleyen "FUNDA BOZKURT" adlı izleyicimizin bloguna ulaşamıyorum, googlda arattırdığım halde yok, sadece facebook bağlantıları çıkıyor, bu durumda kendisine ulaşıp teşekür edemiyorum, ve bun bilmeyenler de, "neden bana geri dönülmüyor hiç" diye düşünebiliyorlar, hatta kızıp izleyici olmaktan vazgeçebiliyor. Beni izleyen 231 kişinin en az 50 den fazlasına ulaşamdım. Vaktiniz varsa bu yazıyı okuyarak işe başlayalım... 

Şimdi izlemeye alan kişinin üzerine tıkladığımızda google amcanın hizmeti gereği karşımıza izleyen kişin bilgilerini içeren bir pencere açılıyor. Yine buraya kadar herkesin bildiği ve yapabildiği bir aşama, şimdi sırayla bakıyoruz, varsa profil resmi, ayarlarından blogger kullanıcı profilini seçtiyse, blog adı, google kullanıcı profilini seçtiyse oradaki isim yada adres adı çıkıyor. Eğer yine bağlantılarını eklemişse blog yada bloglarını görebiliyoruz, eğer eklemediyse direk, kendi arkadaş listesini ve etkinliğini görüyoruz, yani falanca kişiyi şu saatte şu günde izlemeye almıştır vs gibi, eğer bu kişiyle freidconnect bağlantısıyla ortak arkadaşımız varsa en altta bir de bu bilgi veriliyor. Buraya kadar da bir sorun yok, yani bu pencere karşımıza çıktığında bütün bu yazdıklarımı sırayla görebilirsiniz.

Peki, bu blog arkadaşımıza nasıl ulaşıcaz, yani blogları çıkıyorsa gidip ziyaret edip teşekkürlerimizi iletebiliriz yada izlemeye alabiliriz, peki ya blogları çıkmıyorsa?

Burada öncelikle, çıkmasını sağlamanın yolunu bulmak gerekiyor, çünkü bağlantısı olmayan kişinin orada görünen adıyla blogunu bulmak imkansız gibi birşey, arama motorlarına yazdığımızda hasbel kader popüler yada blog adıyla google kullanıcı adı aynıysa bulabilirz, ama google kullanıcı adını bloguyla aynı yapsa bile, bağlantısını eklemediği takdirde , izleyici bilgilerinde blog adresi çımayacaktır.

O zaman bu aşamada şunu yapmamız gerekiyor;

İZLEYİCİLER gadgetinin üzerinde, "İZLE" butonuna tıklayın, kendi girişinizi yapın, bunu yaptıktan sonra, aynın butonun üzerinde "SEÇENEKLER" çıkacaktır. Buradan "SİTE AYARLARI" na girin, karşımıza yine bir pencere açılacaktır, kendi blog adımızın altında profil, bağlantı gibi bilgilerin olduğu bir bölümdür burası. En başta profil resmimizin yanında, profili düzenle yazısıyla birlikte "BAĞLANTI EKLE" yada "BAĞLANTI KALDIR" seçenekleri vardır. Burada "bağlantı ekle"yi tıklayın, ve bağlantı url adresi haricinde aşağıda sizin googleın hizmetinden yararlandığınız adreslerin kutucukları olucak, burada "BLOGGER" "READER" "GOOGLE" gibi bağlantıları işaretleyin, eğer, orada bulunan twitter, orkut gibi diğer paylaşım ağlarına kayıtlıysanız tercihe göre işaretleyebilirisiniz ama bizim konumuz öncelikle, "BLOG ADIMIZI" görünür yapmak olduğundan öncelikle bunları işaretlemeliyiz. Bu işlemler bittikten sonra altta "BİTTİ" butonuna tıklayarak, az önceki pencereye geri dönüyoruz. Sizinde göreceğiniz gibi, eklediğiniz bağlantıların ikonlarını görüceksiniz. "BLOGGER, GOOGLE yada READER " hizmetlerinin bağlantıları eklendiğine dair simgeler belirecektir.

Bu aşamdan sonra ek bilgiyle devam edeyim. Hemen aşağıda "WEB TE ZATEN BİR PROFİLİNİZ VARMI? ONU SEÇİN " yazsınısı görüceksiniz, hemen yanındaki "profil görüntüsü seç" butonuna tıklayarak, izleyici bilgilerinizde hangi profilin görünmesini istediğinizi seçin, "BLOOGER, GOOGLE" yada diğer sosyal paylaşım sitelerindeki profiliniz. Eğer blogger profilini seçerseniz ki tavsiye edilen budur, blog adınız ve resminiz çıkacaktır, eğer google profilinizi secerseniz, oradaki kullanıcı adınız ve resminiz çıkacaktır, google profil bilgilerinizde ki, takma ad, yada profil adı blog adı aynıysa, ve profil resimleriniz aynıysa pek sorun yoktur, ama bu sefer izleyici bilgilerine tıklandığında, seçtiğiniz profil bilgileri görünecektir. Örneğin, bloogerı seçtiyseniz, "HAKKIMDA" kısmı paylaşılcaktır, eğer google profili seçtiyseniz oarada ki verdiğiniz kişisel yada özel bilgiler çıkabilir, çıkabilir diyorum, herşeyi deneme-yanılma yöntemiyle bulmaya çalışan ben, bunu denemedim.

Buraya kadar anlaşıldımı bilmiyorum ama, en önemli noktayı da belirtmem lazım, yukarıda bahsettiğim "BAĞLANTI EKLE " butonuna bastığınızda, karşınıza bağlantıların çıkmasını istiyorsanız, o secenekleri seçebilme özelliği olması istiyorsanız, google hesap ayarlarına giriniz, en altta bağlantı ekle denilen bölüm var, orada googlde ve web te size ait ne kadar hizmet varsa onların isimleri ve ikonları mevcut, istediklerinizi seçip "BAĞLANTILARI EKLE" dediğiniz zaman, daha sonra ki, aşamada bu bağlantı secenekleri karşınıza gelebilsin.

Biraz karışık görünebilir, elimden geldiği kadar detaylı anlatmaya çalıştım. Yine anlamadığınız yada takıldığınız bir nokta olursa bana yazabilirisiniz.

DİPNOT: YUKARIDA BELİRTTİĞİM BU AŞAMALARI YAPMAK İÇİN, MUTLAKA İZLEYİCİ GADGETİNE GİRİŞ YAPARAK DEĞİL, KUMANDA PANELİNDEN, SİZİN İZLEDİKLERİNİZİN LİSTESİNİN ALTINDA BULUNAN "EKLE-YÖNET" BUTONLARINDAN "YÖNET" SEÇTİĞİNİZDE, KARŞINIZA ÇIKACAK OLAN ARKADAŞ LİSTESİNDEN BİRİNİ SEÇİP, AYARLARINA GİRERSENİZ DE BU AYARLARMALARI BAĞLANTILARI YAPABİLRİSİNİZ.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP