4 Mart 2010 Perşembe

Tema hazırlamanın ilk adımı
Güzellerim, öncelikle paylaşımlarıma ve şablon tasarımlarıma gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum.

Benden şablon yapımını talep edenler olduğu gibi, bu konuda yardım ve bilgi isteyenler oluyor. Bu yüzden bu konuyu yazma ihtiyacı duydum, tek tek yorumlardan yazmak yerine, hem vakit kaybetmemek hem de bu anlamda soruları olan başkalarının da faydalanması adına toplu olarak işlemeyi uygun buldum.

Aslında bende çok usta değilim, bu blogu açalı iki ay oldu, diğer blogum ise bir yıl oldu. Bende başlarda nasıl konu eklenir dahi bilimiyor, ona buna soruyor anlamadığım noktalarda, bilenlerin kapısını aşındırıyordum. Sevgili GeCe nin blogundan bir çok şeyi öğrendim. Tabi bu öğrenme ve algılama kişiye göre değişir, birde isteğe göre. Ben çok azimli hırslı ve meraklı biriyim, ve belkide dezavantaj olabilecek "detay" özelliğe sahibim. Niye olmuyor, böyle olması lazım, bende yapabilirim, diyerek, baka baka, zileye izleye, sora sora az çok bişeyler yapmayı öğrendim.

Siteyle ilgili eklentiler, gadgetler, widgetler, içeriği zenginleştiren bilgilerdir, tema, tasarım resimler, renk uyumları gibi unsurlar ise görselliği zenginleştiren bilgilerdir. "Ben teknik bilgi istiyorum, görsellik önemli değil" diyorsanız, daha çok kodlarla ilgili konularda yoğunlaşmanız lazım, çünkü eklentiler ve teknik bilgilerin yolu HTML kodlarından geçiyor. Yok bana görsellik lazım, teknik olarak elimdekiler yeter, fazlasına gerek yok diyorsanız, o zaman, bu kodlarla birlikte, fotoğraf resim hazırlama konularında önce kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, burada ki bilmeniz gereken kodlar, neyi nereye koyacağınıza dair bilmeniz gereken kodlardır. Eğer bu konuda yeteneğiniz ve isteğiniz varsa bu programlarla deneye yanıla bir çok çalışma yapabilirsiniz.

Blog için şablon hazırlamak, yani görsel olarak hazırlamak için (çünkü şablon hazırlamak denildiğinde tamamen kodlarıyla tekniği ile birlikte hazırlamayı kapsar) en çok bilmeniz gereken arkaplan ve header resimleri düzenlemek ve eklemek. Bunları çözdükten sonra diğer ıvır zıvır süsler resimler kendiliğinden gelir.

Blog kodlarında bu anlamda;

background------: arkaplan alanı
header-----------:blog başığında ki resim alanı

Demektir, background kodu CSS kodlarının en başındadır, eğer blog arkaplanı resim olarak istiyorsanız, hazırlanan resimin URL adresini buraya ekliyoruz, sadece renk olarak değiştirmek istiyorsanız, renk kodlarını ekliyoruz, eğer şablonunuz google amcanın standart şablonuysa, zaten "yazı tipi ve renk düzenleme" kısmından istediğiniz rengi değiştirebilrisiniz. Eğer o kısımda sizin istediğiniz renk kodu yoksa, internetten renk kodlarının verildiği sitelerden bakıp koyabilirisiniz.

ÖRNEK:

"background-image:url(http://i39.photobucket.com/albums/e174/güzelresim/jpg);
 background-position: center; background-repeat:repeat; background-attachment: fixed;
 margin:0;
 color:#4c4c4c;
 font:x-small Georgia Serif;
 font-size/* */:/**/small;
 font-size: /**/small;
 text-align: center;
 }"

Burada ki örnekte görüldüğü gibi renkli yazılan yere sizin yaptığınız yada beğendiğiniz resmin URL adresini yapıştırmanız gerekiyor. Eğer sayfayla birlikte gidip gelen arkaplan istiyorsanız, sadece;

"background-image:url(http://i39.photobucket.com/albums/e174/güzelresim/jpg);

yeterli, eğer arka plan resminin sabit olmasını istiyorsanız, yazı alanı gidip geldikçe arkaplanın sabit kalmasını istiyorsanız en başta verdiğim gibi aynen uygulamanız gerekiyor. ancak "repeat" kelimsenin önüne o zaman "no repeat" yazmanız gerekiyor, "repeat" kelimesi "TEKRARLAMAK" demektir. Kod verilen resim adresini tekrarlayarak çoğaltarak, alan büyüklüğü ne kadarsa ne kadar olacaksa, o kadar kendini tekrarlar ve çoğalır, ancak burada ki örnek blogta ki gibi sabit kalmasını istiyorsanız, tekrarlama emrini vermemeniz gerekiyor, kodlar sizden gelen istekleri emir olarak alır. Ben resim URL sini rastgele örnek olarak yazdım ve verdiğim örneğin; en baştaki "TIRNAK" işaretiyle en sondaki "TIRNAK" işaretini, şu anda yazdığım yerde uygulamamsı açısından koydum aksi takdirde işleme alıyor, yani sizde normalde o işaretler yok, ama her satrıdaki kod düzenlemesinden sonra mutlaka "noktalı virgül ";" işaretini koymanız gerekir, yoksa kod emri yerine getirmez, örnekte dikkat ederseniz, her satırdaki kodun sonunda bu ";" işaret vardır.

Şimdilik bu kadar diyorum, daha fazlası kafa karıştırır, genel kaba taslak bir kaç bilgi vermeye çalıştım, bildiğim öğrendiğim kadarıyla, daha fazlası için bende öğreniyor ve araştırıyorum. Bence siz de boş kaldıkça, benimde çok yararlandığım "takip listem" sitesini bol bol okumanızı izlemenizi tavsiye ederim. Orada ki bilgiler, yeni başlayanlardan tutun çok işlevsel blog isteyn arkadaşlara kadar her kesime hitap ediyor.Blogla ilgili aradığınız herşey orada var.

Daha sonra size, kullandığım resim programlarını tanıtıcam, kullanışı hakkında ön bilgiler vericem, çünkü kendi yapmak isteyenler için idaeli budur, hazır beğendiğiniz resimleri ve arkaplanları bile mutlaka kendi şablonunuza göre değiştirmeniz gereken yerleri vardır. Bu yüzden öncelikle bu konuda düzenlemeleri ve değişiklikleri öğrenmektir. Şimdiden kolay gelsin. Sormak istedikleriniz olursa kapımız açıktı, bildiğim kadarını her zaman paylaşırım.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP