25 Mart 2010 Perşembe

Maden suyunun faydaları ve netten zayıflamaDr, Gürkan Kubilay'ın sitesini zaman zaman ziyaret ederim, ancak bazı içeriklere üye olmadığım için ulaşamıyordum, bir sürü soru cevaplamak form doldurmak angarya geliyor diye vazgeçiyordum, ama bugün nihayet üye oldum ve konulara göz atmaya başladım. Hemen dikkatimi çeken "doğru bildiğimiz yanlışlar" dosyasıydı.
Bu başlığın altında  "maden sodasıyla, içme sodası aynı mı"  konusu okudum. Bununla ilgili çok güzel bilgiler var ancak kişiye ve emeğe saygı anlamında o konu içinden sizlere kısa bir pasaj aktarıyorum, daha detaylı bilgiler için üye olup okumnaızı tavsiye ederim. Paylaşıma açık bir konu olsaydı (facebook, twitter da paylaş gibi) hepsini alıcaktım ama üyelik gerektiren ve kilitli olan dosyayı hepsini yayınlamak haksızlık olur diye düşündüm.

Ayrıca, sitede "internetten zayıflama" bölümü var, sanırım gerekli bilgilerden sonra sizin metabolizmanıza uygun diyet veriliyor, bir çok tahlil ve tıbbi bilgiler sorulmuş, ben o tahlileri yaptırdıktan sonra kayıt olucam. Bunuda bilmenizi istedim.

Şimdilik maden sodasının faydalarını paylaşıyorum ama şunu söyleyim asla maden sodasıyla bakkaldan aldığımız içme sodası aynı değil.

Maden suyunun faydaları nelerdir ?


- Her yaştaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.

- Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir.

- Sağlıklı bireylerde içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).

- Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.

- Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.

- Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.

Hamilelikte maden suyu içilebilir mi

Hamilelik, yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli olduğu ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebeğin beslenebilmesi ve gelişiminin sağlanabilmesi için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacının bir kısmını tamamlayabilmek için, bu dönemde farklı bir sağlık problemi (hipertansiyon...vb) yaşanmıyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.

Dr. Gürkan Kubilay

(konuyla ilgili daha fazla bilgi için sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor.)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP