25 Şubat 2010 Perşembe

Çocuk yeleği ve "hırsızlık" tepkisi


Sarı rengi oldum olası sevmişimdir, bu çocuk yeleğini görünce dayanmadım, ne hünerli eller var demek az bence. Yapılışı her ayrıntısıyla anlatılmış. Güzel bir çalışma olmuş. Yapanın ellerine sağlık. Daha fazlası için buraya tık tık.
                        ************************************
Az önce başka bir sitede gördüğüm çocuk yeleğini paylaşmak istedim ama sevdiiğim bir kardeşimin uyarısı üzerine paylaşımı sildim. Ben yayınlayınca hemen pc kapatmıştım. Bahsettiğim kişi beni on dak içinde arayıp "abla paylaşımına bak, bu çalıntıtdır diye resimde ibare çıkıyor" deyince hemen açtım bende aynı şeyi görüp hemen sildim. Sildim çünkü;

"kendi haklarını koruma amacıyla alınan önlem, bir başkasının karalamakla yapılamaz."

Elbette telif hakları ve emeğe duyulan saygı nedeniyle izinsiz ve kaynak gösterilmeden yapılan paylaşımlara her duyarlı kişi kadar bende karşıyım, ve eminim benim bu konuda ki hassaiyetimi beni izleyen ve tanıyanlar bilirler. En çok ben burada basbas bağırıken böyle bir ithamla karşılaşmak hoş değil. Hakları korurken haksızlık yaparak hiç bir yere gelinmez. Madem teknolojinin nimetlerinde bu anlamda yararlanıcaksınız o zaman, sapla samanı ayırt edecek şekilde yapın. Sonuçta burası binlerce yüzlerce kişiye hitap eden ortak paylaşım portalı.yayınladığınız herşey yüzlerce kişiye açık, ve buradaki amaç yapılan yada yapıtığmız bir şeyi burada yayınlıyorsak, paylaşımın; bilgisine öğretisine izin vermek bunu göze almak demektir. Verici olmayı öğretmeyi paylaşmayı düşünen ve bunları seve seve yapanlar, emeğe saygıyı, takdir etmeyi bilen insanlardır. Bir sepet elma içinde bir kaç çürük için diğerlerini heba etmek, korumaya çalıştığınız emeğe en büyük adaletsizliği kendiniz yapmış olursunuz. Siteye bir yelek örneğini koyacakasınız, ne örnekten ne yapandan bahsedeceksiniz, kuru bir etiket dışında neye kime ait olduğunu belirtmiyceksiniz, ama gelen sadece resime bakmakla yetinecek, öğrenmeyi, nasıl yapıldığını, bilmek istemiycek. Kaldık i, sizin sitenizi referans gösterilerek, kaynak belirtilerek yaptığım paylaşım, hem sitenizin nezdinde emeği gecene yapılan saygıyı hemde sizin bedava yapılan reklamınızı gösterir. Böyle yapanları da göz ardı etmeyerek "HIRSIZ" yaftasını kolayca yapıştırmak yerine daha akılcı ve insani bir çözüm yolu bulmanızı istemek, bu kadar paylaşımcınızın hakkıdır sanıyorum. Umarım mesaj yerine gitmiş, okuyan okumuş, anlayan anlamıştır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır.

Sitedeki bütün resimler internetten toplanmıstır. Bir şikayetiniz varsa lütfen o konunun altına yorum yapın...

YORUM YAP